Kas yra kredito istorija ir kaip ją pagerinti

Pateikėte paraišką paskolai gauti, tačiau gavote neigiamą atsakymą? Galimas daiktas, kad nesėkmių ruože jums koją pakišo ne kas kitas, o kredito istorija. Kartas nuo karto pasitikrinti savo kredito istoriją verta net ir tada, kai tikrai esate įsitikinę, kad ji be priekaištų. Šįkart aptarsime, kas yra ta kredito istorija ir ką ji gali papasakoti apie asmenį.

Kas yra ta kredito istorija

Kredito istorija – tai asmens finansinių įsipareigojimų istorija. Joje matyti įvairūs turimi ir anksčiau turėti kreditai – į kokį banką ar paskolų platformą buvo kreiptasi norint gauti paskolą, kada tai buvo, ir kokios sumos buvo pasiskolintos. Kredito istorijoje įrašyta ir tai, ar asmuo buvo laiduotoju, ar bendraskoliu. Antras, ne mažiau svarbus, rodmuo yra mokėjimų istorija. Kaip ant delno matyti, ar įmokos buvo mokamos laiku, ar buvo delsiama, taip pat matosi, kaip asmuo moka ir ar laiku apmokėjo telefono, interneto, elektros tiekimo sąskaitas.

Visų asmenų kredito istorijos saugomos Lietuvos „ManoCreditinfo“ sistemoje. Savitarnos svetainėje galima savarankiškai susipažinti su savo kredito istorija. Jei žinote, kokie įrašai figūruoja jūsų istorijoje, reiškia žinote, kokią informaciją matys finansų ir kitos įstaigos, jei nuspręsite pasiskolinti ar pirkti išsimokėtinai.

Tvarkinga kredito istorija gali būti privalumas derantis dėl palankesnių finansavimo sąlygų – galima derėtis dėl mažesnių paskolos palūkanų, mažesnės vertės užstato, mažesnės pradinės įmokos, žemesnės maržos ir panašiai.

Kaip atrodo kredito istorija

Kredito istorija tai:

Šiuo rodikliu įvertinama daugiau nei 90 dienų vėlavimo tikimybė atsiskaitant  su paslaugų tiekėju. Reitingo dydis priklauso nuo kredito istorijos; aktyvumo kredito rinkoje; verslo sąsajų.

  • Finansiniai įsipareigojimai

Sutartyje su finansų įstaiga privaloma sumokėti pinigų suma, tarkime, įmoka už kreditą.

  • Įsiskolinimai ir mokėjimų istorija

Įsiskolinimai – bankui ir kredito unijoms, lizingui, telekomunikacijų, elektros skirstymo įmonėms ir kt. pradelsti mokėjimai. Į sistemą įvedami mokėjimai, kai sumokėti buvo pradelsta daugiau nei 30 dienų.

Mokėjimų istorija – Informacija apie anksčiau pradelstus, bet jau padengtus mokėjimus.

  • Domėjimasis asmens duomenimis

Kreditorių, kurie domėjosi asmens mokumo duomenimis, atliktos užklausos.

  • Asmens sąsajos su verslo subjektais

Informacija apie dalyvavimą verslo subjektų valdyme. Pateikiami paskutiniųjų dvejų metų duomenys.

Kiek laiko trunka pagerinti kredito istoriją

Finansų įstaigos paprastai vertina pastarųjų dvejų trejų metų kredito istoriją, todėl bėgant laikui ją galima lyg ir „pagerinti“, tačiau verta žinoti, kad kredito istorija siejama su asmeniu ir informacija kaupiama ir saugoma 10 metų.

Norite turėti gerą kredito istoriją? Viskas jūsų rankose. Padės tik finansinė drausmė – atsakingas skolinimasis ir finansų valdymas:

  • Laiku mokėkite mokesčius ir įmokas
  • Skolindamiesi įvertinkite savo mokumą ir galimybes grąžinti paskolą.

Visos finansų įstaigos perduoda informaciją apie savo klientus kreditų biurui „CreditInfo Lietuva“, todėl pabėgti ar pasislėpti nuo savo blogos kredito istorijos neįmanoma.

Institucijos informuoja klientus apie susidariusią skolą, todėl svarbu pasirūpinti, kad teisingai nurodytumėte savo kontaktinius duomenis, maža kas gali atsitikti. Jei skola padengiama iki nurodyto termino, institucija duomenų apie asmens įsiskolinimą tretiesiems asmenims neperduoda. Kreditų biurui perduodami tik tie mokėjimai, kurių pradelsimo terminas yra daugiau nei 30 dienų. Skolos pradelsimas daugiau nei 90 dienų yra riba, nuo kurios asmuo pripažįstamas kaip nesugebantis vykdyti finansinius įsipareigojimus ir tokia informacija įrašoma į jo kredito istoriją.

Kredito istorijoje fiksuojami ir kredito kortelės naudojimosi ypatumai. Naudodamiesi limitu jūs skolinatės, o kredito istorijoje matyti, kaip pareigingai atliekami su ja susiję paskolos grąžinimo mokėjimai.

Objektyvus asmens finansinės būklės ir savidrausmės įvertinimas svarbus ne vien kredito davėjui, peržiūrėjusi informaciją finansinė įstaiga sumažina riziką išduoti paskolą nemokiam klientui, visa tai aktualu ir norinčiam gauti paskolą klientui –  asmuo apsaugomas, kad nepakliūtų į neišbrendamų skolų liūną.

Arminas Orantas

Arminas Orantas

Svetainės turinio ir projektų vadovas ir finansų skuriaus redaktorius.

1 Comment
  1. Kaip pagerinti creditoinfo?

Palikite atsiliepimą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Finanpa” yra nepriklausomas internetinis šaltinis, kuriame palyginami internetinių paskolų pasiūlymai, P2P investavimo ir skolinimo platformų tarifai, suteikiama supaprastinta, nešališka informaciją apie jų teikiamas sąlygas ir paslaugas, tam kad galėtumėte lengviau priimti svarbius finansinius sprendimus.

Atsakomybės apribojimas: visa puslapyje pateikiama informacija, vertinimai ir palyginimai yra subjektyvi ją analizavusių asmenų bei buvusių ar esamų klientų nuomonė. Mes galime pateikti rekomendacijas, tačiau neprisiimame jokios atsakomybės ir negarantuojame, jog Jūs ar kiti vartotojai, kurie ateityje naudosis apžvelgtų įmonių paslaugomis, imdami paskolą ar investuodami, susidurs su analogiškomis situacijomis ar turės tokią pat patirtį.

“Finanpa” svetainėje pateikti logotipai ir kiti prekių ženklai yra atitinkamų prekių ženklų savininkų nuosavybė. Informacija, pateikta finanpa.com, skirta tik švietimo tikslais. Mes neteikiame finansinių paslaugų. Prieš priimdami finansinius sprendimus, kreipkitės į licencijuotą finansų specialistą. Šioje svetainėje gali būti partnerių ar trečiųjų šalių nuorodų, kurios padeda palaikyti ir prižiūrėti šios svetainės veiklą ir Jums nieko nekainuoja.

© 2016-2023 finanpa.com. Visos teisės saugomos. – Privatumo politikaApie musKontaktaiReklama

Finanpa
Logo