Būsto paskola, kaip ir kitos vartojimo paskolos, yra finansinis įsipareigojimas skirtas nekilnojamojo turtui įsigyti – pirkti arba statyti, būsto apdailai ar rekonstrukcijai atlikti, taip pat žemės sklypui, jei jame bus statomas gyvenamasis būstas, įsigyti. Būsto paskola suteikiama ne ilgesniam nei 30 metų laikotarpiui. Lygiai tokiu pačiu principu, kaip ir skolinantis kitiems tikslams, pasiskolinama tam tikra suma ir, prisumavus palūkanas, per kelerius ar keliolika metų grąžinama kredito davėjui.
Paskola būstui daugeliui yra puiki galimybė įsigyti savo namus:
- Nes tik nedidelė dalis pirkėjų tokiam dideliam pirkiniui įsigyti turi visą reikalingą sumą;
- Turint stabilias pajamas ir pradinį įnašą galima pasirinkti skolintoją, su kuriuo bus galima individualiai suderinti svarbiausius dalykus: paskolos trukmės laikotarpį, mėnesinių įmokų dydį, palūkanų normos dydį;
Tiesa, norint gauti paskolą, reikia atitikti skolintojo keliamus reikalavimus.
Būsto paskolos sąlygos ir keliami reikalavimai
Asmeniui, kuris teikia paraišką būsto paskolai gautis, keliami žemiau išvardinti reikalavimai.
1. Privalu savomis lėšomis padengti pradinį įnašą
Imant paskolą ir perkant būstą privalu turėti dalį savų lėšų, kuriomis būtų galima padengti bent 15 procentų būsto vertės (kredito davėjas gali paprašyti savomis lėšomis padengti ir didesnę kredito dalį). Pradinis įnašas negali būti padengtas nei skolintomis, nei gautomis įkeitus kitą turtą lėšomis.
2. Nuolatinės pajamos
Skolintojas, vertindamas mėnesio pajamų vidurkį, vertina ne mažiau nei 6 paskutinių mėnesių tvarių pajamų vidurkį, tad besiskolinantis asmuo turi bent pusę metų gauti nuolatines ir pakankamas pajamas. Taigi, jei kredito davėjas pajamas įvertins kaip nepakankamai tvarias, būsto pirkimą rekomenduojama atidėti ir dar labiau taupyti. Dėl kintančių pajamų (dividendų, nuomos pajamų) tvarumo ir reikalavimų taikymo sprendžia kredito davėjas.
3. Finansiniams įsipareigojimams padengti galima skirti ne daugiau 40 procentų pajamų
Pajamų dalis skirta finansiniams įsipareigojimams dengti, įskaitant ir paskolos būstui įmokas, negali viršyti 40 procentų nuo gaunamų pajamų. Jei paskolą būstui ima sutuoktiniai, skolintojas įvertina jų abiejų pajamas ir finansinius įsipareigojimus.
4. Gera kredito istorija
Teikiant paraišką būsto paskolai gauti labai svarbu turėti gerą kredito istoriją. Joje kaip ant delno matyti, ar asmuo finansiškai atsakingas. Kredito istorijoje matyti, kokios paimtos paskolos, kaip jos grąžinamos ir ar laiku apmokamos sąskaitos.
Svarbūs žingsniai, kuriuos derėtų atlikti prieš pateikiant paraišką?
Štai kokią veiksmų eigą rekomenduoja specialistai.
1. Įvertinkite, kokią sumą galite sau leisti pasiskolinti
Būsto pirkimas – reikšmingas įvykis ir brangus pirkinys, o prisiimant nemenkus ir ilgalaikius finansinius įsipareigojimus, visų pirma teks kruopščiai apgalvoti ir apskaičiuoti, kokią sumą galite sau leisti pasiskolinti.
Taip pat reikėtų įvertinti ir ateities finansines perspektyvas:
- Ar pasikeis jūsų šeimos modelis, ar planuojate vesti / tekėti, susilaukti vaikų;
- Ar yra tikimybė, kad keisis pajamos, ar kilsite karjeros laiptais, ar išeisite motinystės (tėvystės) atostogų;
- Ar yra tikimybė, kad pakeisite darbą, arba jus atleis.
2. Iš anksto pasidomėkite, kokios bus taikomos palūkanos būsto paskolai
Paskolos būstui kainą sudarys:
- Paskolos sutarties administravimo mokesčiai. Paskolos sudarymo mokestis siekia 0,4 procentus nuo paskolos sumos, taip pat reikės notarui sumokėti hipotekos mokestį.
- Turto vertinimo, draudimo išlaidos.
- Kiekvieną mėnesį kartu su grąžinama suma mokamos palūkanos.
Prieš teikdami paraišką, išsiaiškinkite, kokios yra vidutinės būsto paskoloms taikomos palūkanos. Palūkanų normos skelbiamos bankų ir kitų kredito davėjų svetainėse.
3. Pasirinkite tinkamą paskolos tipą
Prieš teikiant paraišką, reikia žinoti, kokią paskolą imsite. Būsto paskolos skirstomos į tris tipus.
- Būsto paskola pirmajam būstui, namui ar butui pirkti, namui statyti ar žemės sklypui, kuriame ketinate statyti namą, įsigyti;
- Paskolos, kurios gaunamos įkeičiant nekilnojamąjį turtą, dažniausiai suteikiamos, kai remontuojamas ar rekonstruojamas jau turimas turtas arba perkamas antras, trečias būstas. Taip pat kai asmuo nori įsigyti žemės sklypą, bet nėra tikras, ar ten statys namą;
- Vartojimo paskolos namams, skirtos įsigyti mažesnės vertės nekilnojamąjį turtą, pavyzdžiui, sodo namą, garažą.
4. Apsvarstykite, keleriems metams imsite paskolą ir kam ją panaudosite
Ilgiausias būsto paskolos grąžinimo terminas yra 30 metų. Prieš imant paskolą kredito davėjas klausia, kelis metus disponuosite paskolintomis lėšomis ir kada pradėsite paskolą grąžinti.
Atminkite, paskolą suteikęs bankas turi teisę patikrinti, kam buvo panaudoti paskolinti pinigai. Paskolintus pinigus galima išleisti tik pagal sutartyje numatytą paskirtį. Todėl reikia saugoti išlaidas liudijančius dokumentus.
5. Rinkitės tinkamiausią skolintoją
Dėl paskolos kreipkitės į kelis kredito davėjus.
Interneto svetainėse palyginkite skirtingų skolintojų standartinę informaciją, tarkitės dėl palankesnių paskolos suteikimo ir grąžinimo sąlygų.
Kredito davėjai, atlikę asmens kreditingumo vertinimą, gali pasiūlyti tam tikrą periodą galiojantį asmeninį įpareigojantį pasiūlymą. Per tą laiką vartotojas apsisprendžia imti paskolą ar neimti.
Rinkdamiesi paskolos davėją, atkreipkite dėmesį į šiuos aspektus:
- Palūkanų normos rūšį, dydį ir apskaičiavimo tvarką;
- Bendrą paskolos gavėjo mokamą sumą ir kredito kainos metinę normą;
- Paskolos įmokų dydį, mokėjimo periodiškumą;
- Su sutartimi susijusius įkainius ir mokesčius;
- Kitas svarbias sutartyje nurodytas sąlygas.
Kokie dokumentai yra reikalingi būsto paskolai gauti?
Patariame iš anksto pasiruošti dokumentus, kurių prireiks norint gauti būsto paskolą.
1. Paraiška ir jos pildymas
Paraišką galima pildyti internetu arba nuvykus į kredito davėjo įmonę. Pildant paraišką reikės nurodyti: kam ketinate išleisti paskolintas lėšas, kokią sumą ir kokiam laikotarpiui skolinsitės, kokiu metodu norėtumėte grąžinti ir kokios rūšies palūkanas mokėsite. Paraiškoje reikės nurodyti, ar būstas, kuriam skolinatės, bus gyvenamoji vieta ar įsigyjamas kitam tikslui. Taip pat reikės nurodyti, kokią sumą galite skirti pradiniam įnašui sumokėti.
Be abejo, reikės nurodyti ir mėnesio pajamas bei išlaidas.
2 . Sutikimas, kad kredito davėjas galėtų patikrinti jūsų duomenis
Suteikę bankui leidimą surinkti reikiamus duomenis sutaupysite ne tik laiko, bet ir nervų. Nereiks patiems rinkti dokumentų, kurie parodys gaunamų pajamų dydį ir esamus finansinius įsipareigojimus. Bankas, patikrinęs registruose sukauptus duomenis, įvertins jūsų, kaip paskolos gavėjo, patikimumą.
3. Galiojantis asmens tapatybės dokumentas
Kreipiantis dėl paskolos prireiks galiojančios asmens tapatybės kortelės arba paso.
4. Perkamo būsto pirkimo ir pardavimo sutartis ir nekilnojamojo turto vertinimas
Dokumentai pateikiami bankui, kad specialistai galėtų įvertinti, koks turtas yra įgyjamas ir kokią finansinę riziką prisiima ir skolininkas, ir skolintojas.
Nuo turto būklės ir vertės priklausys ir paskolos dydis,
Jei planuojate būsto statybas, dokumentų gali prireikti ir daugiau: pavyzdžiui, tai gali būti žemės įsigijimo, statybų leidimo, statybų sąmatos dokumentai.
5. Gaunamas pajamas liudijantys dokumentai
Jei duomenų apie gaunamas pajamas „Sodros“ duomenų bazėje nėra, reikės pateikti pajamas įrodančius dokumentus.
Ilgalaikis taupymo planas
Skolinkitės atsakingai. Apmąstykite, kaip pasikeis gyvenimo kokybė, kai teks mokėti įmokas. Kad galėtumėte konkrečiai įvertini ir savo kailiu patirti būsimus pokyčius, pabandykite keletą mėnesių gyventi taip lyg jau būtumėte paėmę paskolą. Tai ne tik padės pažvelgti į situaciją kitu kampu, bet ir leis sutaupyti.
Būsto paskola – ilgalaikis finansinis įsipareigojimas, kurio naštos, gyvenant taupiai ir atsakingai, galima atsikratyti ir greičiau nei yra numatyta sutartyje.