Skola – ne žaizda, pati neužgyja, taigi anksčiau ar vėliau skolintus pinigus reikės grąžinti. Laiku nemokant įmokų, paskolų bendrovė kreipsis į skolų išieškotojus ir skolininkui teks bendrauti su antstoliais. Trumpai apžvelgsime, kaip elgtis, kad tas bendravimas būtų kuo konstruktyvesnis.
Kas yra antstolis
Antstolis –anksčiau vadintas teismo vykdytoju, asmuo, turintis įgaliojimus vykdyti teismo sprendimus ir parengti dokumentus. Nustatyta teisės aktų tvarka antstolis
- saugo ir administruoja turtą
- konstatuoja faktines aplinkybes, perduoda dokumentus
- teikia teisines konsultacijas
- aukciono tvarka realizuoja įkeistą kilnojamąjį turtą
- tarpininkauja vykdant turtines prievoles.
Antstolis veikia ir kaip kreditoriaus atstovas – nuolat primena skolininkui, kad reikia grąžinti paskolą. Bijoti antstolio nereikia, tiesiog jis kartu su skolininku aptars kaip išsiveržti iš šio užburto skolų rato, tačiau yra keli nuostatai, kurių nevertėtų ignoruoti.
Tiesioginis bendravimas su kreditoriumi
Iškilus finansiniams sunkumams, skolininkui reiktų nieko nelaukus iškart kreiptis į kreditorių. Tiesioginis bendravimas su skolintoju leis išvengti susidūrimo su antstoliu. Gyvenime gali atsitikti visko, išmokų ritmą sutrikdyti gali ir vėluojantis atlyginimas, ir liga, ir netgi užmaršumas. Suvokus, kad laiku sumokėti nepavyks, geriausiai kuo greičiau susisiekti su kreditoriumi, patartina tai padaryti kuo anksčiau nelaukiant, kol bus sugadinta kredito istorija.
Vėluojate mokėti išmokas, ir jums jau skambina kredito įmonės atstovas? Jo pareiga – išsiaiškinti nemokumo priežastis ir įspėti apie gresiančias baudas, todėl vengimas pasikalbėti „akis į akį“ tik apsunkins situaciją. Nebijokite bendrauti ir sąžiningai apibūdinkite esamą finansinę padėtį – trečio asmens, tarpininko, įsikišimas nenaudingas nei kreditoriui, nei skolininkui, jau net neminint kasdien skaičiuojamų delspinigių ir psichologinio streso.
Bendravimas su antstoliu
Jei skolos išieškojimo procesas jau pradėtas, antstolis apie tai raštu informuoja abi šalis. Kaip privalėtų ir kaip neturėtų elgtis skolininkas?
- Susipažinimas su byla
Gavus dokumentus juos reikia atidžiai perskaityti ir, ir, jei kyla kokių nors klausimų arba išdėstytų veiksmų įvykdyti neįmanoma, reikia kuo skubiau susisiekti su antstolių kontora. Antstolis supažindins su vykdomosios bylos medžiaga ir atsakys į iškilusius klausimus.
- Atsisakymas susipažinti su bylos medžiaga
Svarbu žinoti, kad jei skolininkas atsisako priimti ar pasirašyti dokumentus, situacijos tai nekeičia. Tokiu atveju antstolis pažymi, kad skolininkas atsisakė patvirtinti dokumentą ir laikoma, kad dokumentas yra įteiktas.
- Vengimas bendradarbiauti ir vykdyti teismo sprendimus
Skolininko nebendradarbiavimas dažnai tampa papildomų nuostolių priskaičiavimo priežastimi, taip pat antstolis priverstas taikyti papildomas poveikio priemones bei imasi skolininko turto realizavimo veiksmų.
Jei skolininkas tinkamai bendradarbiauja, yra tikimybė, kad jei varžytinių metų turtas bus parduotas už didesnę nei rinkos kainą, skolininkui gali būti grąžinta sumos dalis.
Informacija apie asmens įsiskolinimus
Sužinoti, ar antstolis vykdo kokios nors asmens skolos išieškojimą galima atvykus į Lietuvos antstolių rūmus arba elektroniniu paštu nusiuntus pasirašytą prašymą dėl informacijos suteikimo. Informacija suteikiama ir bet kurioje antstolių kontoroje, tačiau duomenys teikiami tik tam asmeniui, kurio atžvilgiu vykdoma byla.
Informacija apie bylą
Informaciją apie vykdomąją bylą asmeniui suteikia išieškojimą vykdantis antstolis. Su bylos medžiaga gali susipažinti:
- Skolininkas
- Skolininko atstovas (advokatas, arba notaro įgaliojimą turintis asmuo).
Kaip sumažinti išieškojimo išlaidas
Išieškomą sumą reiktų sumokėti per raginime nurodytą terminą. Suderinus su antstoliu skolos apmokėjimo sąlygas išvengiama ir didesnių sprendimo vykdymo išlaidų, ir papildomų nuostolių.
Susitarus su išieškotoju ir antstoliu skolą galima išmokėti dalimis.
Turto ir banko sąskaitų areštavimas
Antstoliai visiškai teisėtai ir iš anksto neįspėję gali areštuoti skolininko turtą ir banko sąskaitas.
Civilinio proceso kodekse yra numatyta, kad skola išieškoma iš
- Įkeisto turto
- Skolininkui priklausančių pinigų, turtinių teisių, vertybinių popierių, darbo užmokesčio , stipendijos ir kitų pajamų
- Nekilnojamojo turto.
Jei skolininkas neturi pakankamai lėšų skolai padengti išieškojimas nukreipiamas į nekilnojamąjį turtą ir gyvenamąjį būstą.
Iš areštuotų sąskaitų nurašoma tokia lėšų suma, kuri numatyta vykdomajame dokumente. Norint to išvengti, nes antstolis nežino esančių sąskaitoje pinigų kilmės, reikia pateikti pažymą iš atitinkamas sumas išmokančios įstaigos. Turėdamas šį dokumentą, antstolis nenukreips išieškojimo į išmokas, iš kurių išieškoti draudžia įstatymas, o išieškojimas iš darbo užmokesčio ir jam prilygintų pajamų bus vykdomas dalimis.
Kiek antstolis gali išieškoti iš atlyginimo?
Iš skolininko darbo užmokesčio ar jam prilygintų lėšų kiekvieną mėnesį antstolis gali išskaičiuoti 70 procentų užmokesčio dalies , jei atlyginimas viršija Vyriausybės nustatytą minimalų mėnesio atlyginimą (MMA) ir 20 procentų , jei užmokestis neviršija MMA.
Iš bedarbio pašalpos, nedarbingumo socialinio draudimo pašalpų išieškomi tik alimentai ir žala dėl suluošinimo ar maitintojo gyvybės atėmimo.
Užsienio bankų sąskaitų areštavimas
Skolininkų sąskaitos blokuojamos beveik visoje Europos Sąjungos teritorijoje net neinformavus skolininko apie būsimą sąskaitos areštą iš anksto. ES reglamentas netaikomas tik Danijoje ir Jungtinėje Karalystėje.
Ar galima susigrąžinti antstolio areštuotus pinigus
Antstoliai nuskaičiuoja pinigus iš lėšų, iš kurių neturėtų būti išieškoma skola tik tuo atveju, jei neturi duomenų apie sąskaitoje esančių pinigų kilmę. Todėl reikia kuo skubiau, ne vėliau kaip per 14 dienų nuo antstolio nurodymo priverstinai nurašyti lėšas, pateikti banko išrašą arba lėšų kilmę patvirtinantį dokumentą, kad būtų sprendžiama dėl visų ar dalies lėšų grąžinimo.
Turto areštas
Paprastai turtą areštuoja antstolis surašydamas turto arešto aktą arba turto aprašą.
- Negalima areštuoti skolininko turto daugiau negu reikia išieškotinai sumai ir vykdymo sąlygoms padengti
- Jei areštuojamas įkeistas turtas, apie tai pranešama įkeisto turto turėtojui arba kreditoriui
- Kiekvienas areštuotas daiktas, jei yra galimybė, pažymimas areštą rodančiu ženklu
- Panaikinti turto areštą antstolis turi teisę, tik tokiu atveju, jei turtą areštavo antstolis.
Ar gali antstolis areštuoti dovanota turtą
Skolos ir baudos išieškomos iš bet kokio skolininkui priklausančio turto, taip pat ir iš skolininko sutuoktinio asmeninio turto, jei jis po santuokos įregistravimo arba esant santuokoje yra tapęs bendrąja jungtine nuosavybe.
Turto įkainojimas
Areštuojamą turtą antstolis įvertina rinkos kainomis atsižvelgdamas į turto nusidėvėjimą ir skolintojo bei skolininko nuomones. Kylant abejonėms ir nesutarimams vertei nustatyti gali būti skiriama ekspertizė.
Arešto panaikinimas
Norint panaikinti areštą anksčiau nei jis buvo užregistruotas, reikia kreiptis į areštą uždėjusią įstaigą arba teismą. Turto areštas nuimamas tik tada, jei išnykęs teisinis pagrindas, dėl kurio turtas buvo areštuotas. Pavyzdžiui, skola yra grąžinta, įsipareigojimai įvykdyti, pasiūlytas kitas turtas ir panašiai.