Valiutų kursai
Žemiau esanti valiutos konvertavimo lentelė rodo, koks yra šiuo metu esantis valiutos kursas, konkrečios valiutos atžvilgiu. Galite pasirinkti iš daugiau nei 100 skirtingų pasaulio valiutų ir netgi Bitcoin.
[currency_bcc type=”auto” w=”0″ h=”0″ c=”339927″ fc=”FFFFFF” a=”1″ f=”EUR” t=”USD” g=”on” sh=”on” b=”on” fl=”on” p=”e” cs=”” s=”left” mf=”4″ df=”4″ d=”1″ su=”off” lang=”lt-LT”]
Valiutų kursai atnaujinamas kelis kartus per valandą.
Valiutos skaičiuoklė
O ši valiutos skaičiuoklė konvertuoja konkrečia valiutos sumą ir leidžia sužinoti, kiek ji verta viena kitos valiutos atžvilgiu.
[currency_bcc type=”auto” w=”0″ h=”0″ c=”339927″ fc=”FFFFFF” a=”1″ f=”EUR” t=”USD” g=”on” sh=”on” b=”on” fl=”on” p=”c” cs=”” s=”left” mf=”4″ df=”2″ d=”1″ su=”off” lang=”lt-LT”]
Pačios populiariausios ir dažniausiai konvertuojamos valiutos išskirtos viršutiniame skaičiuoklės stulpelyje, tai – JAV , Kanados ir Australijos doleriai, Didžiosios Britanijos sterlingų svarai, Japonijos jena, Meksikos pesas ir, be abejo, ES euras. Skaičiuoklė itin patogi:
- Pritaikyta vartotojui – galima pasirinkti bet kokią valiutą ir ją konvertuoti;
- Kursas apskaičiuojamas akimirksniu;
- Skaičiavimams atliekami naudojant naujausius ir vis atnaujinamus duomenis;
- Skaitinė vertė gali būti pateikta dešimtosios, šimtosios ir net tūkstantosios dalies tikslumu;
- Yra spausdinimui skirta versija, kuri pravers keliaujant ar tiesiog keičiant valiutą.
Atsakomybės apribojimas
Skaičiuoklė neneša atsakomybės ir visi pateikiami valiutos kursai yra tik informacinio pobūdžio. Prieš atlikdami tarptautinius pinigų pervedimus ir kitas bankines operacijas patikrinkite, kokį valiutos kursą skelbia valiutos keitimo įstaiga.
Kas yra valiuta
Viena iš pinigų formų, kurią galima mainyti į prekes ir paslaugas yra valiuta. Valiuta, taip vadinami nacionaliniai, užsienio ir tarptautiniai pinigai yra, kaip aukščiau paminėta, sutartinis mainų vienetas.
Dažniausiai kiekviena valstybė turi vietinę valiutos leidimo ir spausdinimo monopoliją. Europos šalys šią funkciją yra perdavusios Europos Centriniam bankui.
Kartais kelios skirtingos šalys savo valiutą vadina vienodai, pavyzdžiui, ir Kanados, ir JAV, Australijos pinigai yra doleriai. Taip pat atskiros šalys gali naudoti tą pačią valiutą, pavyzdžiui Europos Sąjungos valstybėse valiuta yra euras. Atsitinka ir taip, kad kartais valstybė savo vidaus vertybiniu popieriumi paskelbia visai kitos šalies valiutą.
Valiutos kursas
Dar vienas valiutos apibrėžimas skamba taip: valiuta yra piniginis vienetas, kuriuo galima išreikšti prekių ir paslaugų kainas, nustatyti banknotų nominalus ir nustatyti užsienio valiutų vertę (kursą). Todėl prekyba tarp skirtingų valiutos zonų vyksta nustatant valiutos kursus – kainas, už kurią valiuta yra perkama ar parduodama.
Valstybių valiutų kursai
Valstybės stengiasi reguliuoti savo valiutos kursą, tai yra, siekia, kad jis būtų stabilus ir nepakistų gyventojų perkamoji galia. Taip pat deda pastangas, kad vietinės valiutos kursas kitų valiutų atžvilgiu būtų kuo mažesnis, nes tai lemia mažesnes vietinės gamybos produktų kainas ir padidina tarptautinį konkurencingumą.
Svarbiausias valiutos kurso rodiklis yra kurso pastovumas, nors praktiškai labai sunku nustatyti, ar kursas yra pastovus, ar svyruojantis. Valiutos kurso pastovumą lemia šalies ekonominė būklė, infliacija ir bedarbystės lygis. Didžiųjų valstybių valiutos taip pat periodiškai stiprėja ir silpnėja kitų „didžiųjų“ valiutų atžvilgiu, mažų valstybių valiutos dažniausiai tik silpnėja.
Kas lemia valiutos kurso pokyčius
Kokie veiksniai lemia valiutos kurso pokyčius? Be abejo, ekonominiai ir politiniai, o didžiausią įtaką daro valstybių ir tarptautinių organizacijų centrinių bankų sprendimai. Tiesa, centrinis bankas valiutos kursą valdo netiesiogiai – tačiau CB valdo apyvartoje esančių pinigų kiekį, ir būtent šis apyvartinių pinigų kiekio pokytis lemia ir valiutos kurso pokyčius.
Pavyzdžiui, 2014 metų spalį Japonijos centrinis bankas priėmė su nacionalinės ekonomikos plėtra susijusį sprendimą. Savaime aišku, padidėjus jenų pinigų pasiūlai (kiekiui), Japonijos valiutos vertė JAV dolerio atžvilgiu sumažėjo 10 procentų.
Dar glaudžiau pinigų ir kreditų politika susijusi su šalies ekonomine situacija. Puikūs ekonominiai rodikliai pritraukia investuotojus – visa tai lemia ir valiutos kurso padidėjimą. Ir atvirkščiai – bloga ekonominė situacija iššaukia atvirkštinį efektą. Kaip pavyzdį galima paminėti JAV dolerį. Jungtinėse Valstijose monetarinę politiką valdo Federalinė rezervų sistema, o federalinės fondų normos pokyčiai paveikia ir užsienio valiutų santykius.
Norėdami pakoreguoti valiutos kursą norima linkme ir paveikti pasiūlos bei paklausos balansą, centriniai bankai vykdo užsienio valiutų intervencijas – didelio masto užsienio valiutos pirkimo ir pardavimo tarptautinėje rinkoje operacijas.
Nuo ko priklauso dviejų svarbiausių pasaulio valiutų, dolerio ir euro, kursas
Be abejo, dviejų populiariausių valiutų kursą nulemia centrinių bankų politika bei ekonominiai JAV ir Europos Sąjungos rodikliai. Be to, daugelio pasaulio šalių turto dalį arba rezervinį fondą sudaro būtent šių valiutų atsargos – taigi abi šios valiutos pasaulio ekonomikoje turi tam tikrą vertę, todėl ir jų kurso svyravimai itin nežymūs.
Kiti valiutos kurso svyravimą lemiantys veiksniai
Kai kurių valstybių valiutų kurso pokyčius gali lemti kitų šalių sprendimai. Išoriniai ekonominiai sprendimai paveikia su gamtos išteklių eksportu susijusių valiutų kursą. Pavyzdžiui, tarptautinio kartelio OPEC, kuris kontroliuoja beveik pusę pasaulyje eksportuojamos naftos, sprendimai nulemia naftos barelio kainą ir yra tiesiogiai susiję su Rusijos rublio, Irano rialo, Venesuelos bolivaro ir kitų, naftą eksportuojančių šalių, valiutos kurso svyravimu.
Pinigų keitimas
Tvirtą kursą turinti valiuta vadinama konvertuojama valiuta. Tokią valiutą galima pirkti bei parduoti.
Pinigų keitimo punktai ar bankai nurodo, kiek nacionalinės valiutos reikia sumokėti perkant ir kiek bus sumokėta parduodant vieną vienetą kitos valiutos,( jei kitos valstybės pinigai labai smulkūs nurodama daugiau vienetų). Lietuvoje pinigų keitimu pagal įstatymą gali užsiimti tik bankai.
Komerciniuose bankuose bei keityklose kainos skiriasi, nes įstaigos teikdamos komercines paslaugas sandorius papildomai apmokestina.
Valiutų kodai
Pasaulyje daug kas yra standartizuota. ISO arba Tarptautinė standartizacijos organizacijos priimtas standartas apibrėžia ir valiutas, ir jų trumpinius. Valiutas apibūdina standartas ISO 4217. Todėl visame pasaulyje valiutų pavadinimai užrašomi vienodai, pavyzdžiui, AUD (Australijos doleris), EUR (ES euras), USD (JAV doleris ) ir kt.
Svarbiausios pasaulio valiutos
Svarbiausiomis pasaulio ekonomikai laikomis šios valiutos: JAV doleris, ES euras, Japonijos jena, Šveicarijos frankas ir D. Britanijos svaras sterlingų.