Skyrybos ir turto dalijimasis: kaip viskas vyksta?

Kai santuoka baigiasi skyrybomis gali tekti gydyti ne tik širdies žaizdas – bendro ūkio turto dalijimasis dažnai susijusios su finansiniais nuostoliais. Trumpai apžvelkime, kaip po ištuokos padalinamas fizinis bei finansinis turtas ir paskolos.

Toli gražu ne kiekviena susituokusi pora yra sudariusi vedybų sutartį, tačiau tai nesutrukdo išsiskirti bendru sutarimu ir taikiai pasidalinti užgyventą turtą. Jei susitarti nepavyksta, turtas dalinamas teisiniu keliu. Teismas kiekvienos šeimos skyrybų atveju konkrečiai nagrinėja kiekvieną situaciją,  tad iš anksto teigti kaip pasibaigs byla neįmanoma. Tačiau žinoti, ko galima tikėtis – pravartu.

Reikalavimui padalinti turtą, kuris yra bendroji jungtinė nuosavybė nustatytas trejų metų ieškinio senaties terminas, termino pradžia skaičiuojama ne nuo santuokos nutraukimo dienos, o nuo tos dienos, kai buvęs sutuoktinis sužinojo ar turėjo sužinoti, kad pažeista jo teisė į bendrąją jungtinę nuosavybę.

Kas yra bendroji jungtinė nuosavybė

Visi pinigai, kuriuos sutuoktiniai įgijo gyvendami santuokoje vadinami šeimos pajamomis:

 • Atlyginimas, premijos ir visos kitos su darbine veikla susijusios pajamos;
 • Verslo pajamos;
 • Honorarai ir kitos už intelektinę veiklą gautos pajamos;
 • Pensijos, išmokos, kompensacijos, socialinės išmokos.

Bendra sutuoktinių nuosavybe laikoma visa tai, ką sutuoktiniai įsigijo už bendras šeimos pajamas:

 • Nekilnojamasis turtas, automobiliai ir kitos transporto priemonės;
 • Baldai, buitinė technika ir kiti daiktai, kuriais naudojasi visa šeima;
 • Indėliai banke, vertybiniai popieriai;
 • pinigai ir jų ekvivalentai.

Visiškai nesvarbu, kurio sutuoktinio vardu registruotas turtas ir kuris iš sutuoktinių sumokėjo už įgyjamą turtą.

į viršų ↑

Asmeninis turtas

Asmeninio turto sąrašas taipogi netrumpas. Asmeninis turtas yra:

 • Iki santuokos įgyta nuosavybė

Iki santuokos įgytas nekilnojamasis turtas, automobilis ir kiti brangūs daiktai bei finansinis turtas netampa bendra jungtine nuosavybe, tačiau, prireikus, gali tekti parodyti nuosavybę patvirtinančius dokumentus.

Pastaba. Jei asmeninis turtas buvo pakeistas ar pagerintas šeimos pajamų sąskaita ir dėlto jo vertė padidėjo, skiriantis teismas gali tokį turtą pripažinti bendra jungtine nuosavybe.

 • Dovanos ir paveldėtas turtas

Santuokos metu vieno sutuoktinio paveldėtas, gautas dovanų būstas, automobilis ar indėlis banke po ištuokos nedalinamas. Svarbu išsaugoti nuosavybę liudijančius dokumentus,

Tačiau, jei paveldėtas ar dovanotas turtas, pavyzdžiui, būstas, buvo baigtas statyti ar suremontuotas bendrų lėšų ar kito sutuoktinio asmeninių pinigų sąskaita ir dėl to vertė išaugo, teismas gali pripažinti objektą bendra jungtine nuosavybe.

 • Išmokos

Taip pat nėra dalinamos dėl nelaimingo atsitikimo, ligos ar neįgalumo mokamos išmokos. Tokiu būdu gauti pinigai yra tik to sutuoktinio nuosavybė, o ne šeimos pajamos.

 • Asmeniniai daiktai

Nedalinami ir drabužiai bei avalynė, higienos priemonės. Tačiau papuošalai ir prabangos prekės priskiriamos bendram turtui. Prabangos prekę galima laikyti asmenine nuosavybe tik tada, jei tai buvo dovana ir yra notaro patvirtintas dokumentas ar liudininkai, pavyzdžiui, šeimos šventės metu kitų žmonių akivaizdoje buvo padovanotas vertingas papuošalas.

 • Intelektinė nuosavybė

Visi registruoti išradimai, parašytos knygos, sukurtos dainos ar susukti filmai yra asmens intelektinė nuosavybė ir skiriantis nedalinama.

Tačiau už intelektinę veiklą gautas honoraras priskiriamas bendrosioms sutuoktinių pajamoms, taigi – padalinamas.

 • Vaikų daiktai ir pinigai

Vaikų daiktai, drabužiai, mokymosi ir lavinimo priemonės, muzikos instrumentai ir knygos skyrybų atveju nėra dalinami ir priskiriami tam sutuoktiniui su kuriuo lieka gyventi vaikai.

Taip pat nedalinami vaiko vardu atidarytoje sąskaitoje esantys indėliai. Vaiko indėlis priklauso tik vaikui, visai nesvarbu nei kuris iš sutuoktinių atidarė sąskaitą, nei kuris papildė ją, tarkim, savo asmeninėmis lėšomis.

 • Atskirai gyvenančių sutuoktinių įgytas turtas

Jei sutuoktiniai kurį laiką gyvena atskirai ir neveda bendro namų ūkio, teismas tuo laikotarpiu įsigytą vieno iš sutuoktinių turtą gali pripažinti asmenine ir nedalintina nuosavybe.

į viršų ↑

Kaip dalinamas finansinis turtas

Santuokos metu atidarytos banko sąskaitos ir juose esantys indėliai laikomi bendrąja jungtine nuosavybe, išskyrus tuos atvejus, kai tam tikra suma š juos pervedama kaip dovana ar paveldėtos lėšos.

Jei sąskaita atidaryta iki sudarant santuoką ir vėliau buvo papildyta šeimos pinigais – bus dalinamos tik santuokos metu sukauptos  pajamos ir palūkanos. Tokiu pačiu principu dalinami vertybiniai popieriai. Taip pat dalinami ir investiciniuose fonduose ar kaupiamajame gyvybės draudimo fonde kaupiamos lėšos. Kol pinigai yra draudimo bendrovės sąskaitoje, jie yra draudimo bendrovės, o ne asmens nuosavybė, tad antrasis sutuoktinis į juos neturi jokios teisės. Jei sutartis baigiasi sutuoktiniams esant santuokoje , išmoka tampa bendrąja jungtine nuosavybe, o jei po ištuokos, antrasis sutuoktinis savo dalies gali reikalauti tik teismo keliu. Lygiai taip pat nevalstybiniame pensijų fonde kaupiami pinigai yra tik fondo nuosavybė. Paprastai sutartyje nurodoma, kad sukauptų lėšų negalima atsiimti anksčiau nei baigėsi terminas, todėl ir padalinti jų negalima.

į viršų ↑

Ar visada bendroji jungtinė nuosavybė dalinama pusiau

Dažniausiai turtas dalinamas į lygias dalis, pavyzdžiui, dirbo tik vienas sutuoktinis, o kitas prižiūrėjo namų ūkį ir vaikus. Tačiau teismas dalindamas turtą atsižvelgia ir į išskirtines situacijas, tarkime, vienas iš sutuoktinių niekuo neprisidėjo prie bendro ūkio arba bendrus pinigus išleisdavo kenkdamas šeimos gerovei: pinigai buvo išleisti lošiant azartinius žaidimus ar investuoti į abejotino pobūdžio sandėrius be kito sutuoktinio žinios ar sutikimo.

Ne į lygias dalis padalinamas turtas atsižvelgiant į nepilnamečių vaikų interesus ar į vedybų sutartyje numatytas sąlygas.

į viršų ↑

Vedybų sutartis

Vedybų sutartis gali būti sudaryta iki santuokos ir po santuokos įregistravimo. Ši sutartis yra susitarimas, kuriame sutuoktiniai nusistato savo teises ir pareigas santuokos ir ištuokos atžvilgiu. Galioja tik notaro patvirtinta sutartis, o ją pakeisti galima tik bendru sutuoktinių susitarimu ir prieš tai gavus teismo sutikimą.

į viršų ↑

Kaip dalinamos paskolos ir skolos

Įsiskolinimai ne visada dalinami pusiau. Abiejų sutuoktinių kartu imta paskola yra bendras finansinis įsipareigojimas, tačiau jei paskolą ėmė tik vienas asmuo, ji bus traktuojama kaip asmeninis finansinis įsipareigojimas. Nei kreditorius, nei antstoliai neturi teisės reikalauti, kad skolą grąžintų kitas sutuoktinis. Išskirtiniais atvejais. kai asmuo ėmė asmeninę paskolą, tačiau lėšas išleido šeimos labui, skola gali būti pripažinta bendrąja.

Bendros skolos paskirstomos taip pat kaip ir bendroji jungtinė nuosavybė. Pavyzdžiui, gyvenamasis plotas padalinamas pusiau ir lygiai taip pusiau padalinama likusi grąžinti paskolos dalis.

į viršų ↑

Asmeninis bankrotas

Ar antstoliai gali rengti aukcioną ir parduoti bendrą turtą, pavyzdžiui, butą, jei vienas iš buvusių sutuoktinių skelbia asmeninį bankrotą? Jei turtas po ištuokos jau yra padalintas, kitas, buvęs, sutuoktinis neneša jokios finansinės atsakomybės. Jei turtas nepadalintas, kitas sutuoktinis turi teisę pateikti ieškinį ir reikalauti, kad visų pirma būtų padalintas bendras turtas ir tik po to pildomi kreditoriaus reikalavimai.

Svetainės turinio ir projektų vadovas

Pasidalinkite savo patirtimi su kitais skaitytojais :).

Palikite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Finanpa” yra nepriklausomas internetinis šaltinis, kuriame palyginami internetinių paskolų pasiūlymai, P2P investavimo ir skolinimo platformų tarifai, suteikiama supaprastinta, nešališka informaciją apie jų teikiamas sąlygas ir paslaugas, tam kad galėtumėte lengviau priimti svarbius finansinius sprendimus.

Atsakomybės apribojimas: visa puslapyje pateikiama informacija, vertinimai ir palyginimai yra subjektyvi ją analizavusių asmenų bei buvusių ar esamų klientų nuomonė. Mes galime pateikti rekomendacijas, tačiau neprisiimame jokios atsakomybės ir negarantuojame, jog Jūs ar kiti vartotojai, kurie ateityje naudosis apžvelgtų įmonių paslaugomis, imdami paskolą ar investuodami, susidurs su analogiškomis situacijomis ar turės tokią pat patirtį.

“Finanpa” svetainėje pateikti logotipai ir kiti prekių ženklai yra atitinkamų prekių ženklų savininkų nuosavybė. Informacija, pateikta finanpa.com, skirta tik švietimo tikslais. Mes neteikiame finansinių paslaugų. Prieš priimdami finansinius sprendimus, kreipkitės į licencijuotą finansų specialistą. Šioje svetainėje gali būti partnerių ar trečiųjų šalių nuorodų, kurios padeda palaikyti ir prižiūrėti šios svetainės veiklą ir Jums nieko nekainuoja.

© 2016-2021 finanpa.com. Visos teisės saugomos. – Privatumo politikaApie musKontaktaiReklama

Finanpa
Logo