Kokiu atveju galima prarasti su paskola įsigytą būstą?

Hipotekos paskola suteikia galimybę įsigyti būstą, mokėti paskolą ir jame gyventi. Hipotekos paskolas siūlo bankai, statybos draugijos ar kiti kreditoriai. Tačiau nevykdant paskolos grąžinimo prievolių, kai paskola buvo suteikta įkeičiant nekilnojamąjį turtą, skolintojai, kad būtų padengta paskola, būstą gali konfiskuoti ir parduoti.

Kada kreditorius gali pareikalauti parduoti būstą?

Lietuvos Respublikos Hipotekos įstatyme nustatyta, kad jeigu skolininkas per sutartyje numatytą terminą nevykdo hipoteka apsaugoto skolinio įsipareigojimo, kreditorius gali kreiptis į hipoteką įregistravusį hipotekos skyrių su pareiškimu dėl priverstinio skolos išieškojimo. Hipotekos teisėjas per 3 darbo dienas priima nutartį areštuoti įkeistą turtą, įregistruoja nutartį  turto areštų registre ir įspėja skolininką, kad negrąžinus skolos per mėnesį, įkeistas turtas bus parduotas iš varžytinių.

Teisė pareikalauti patenkinti hipoteka apsaugotą reikalavimą prieš terminą numatyta, jei

 • Kiti kreditoriai pareikalauja parduoti įkeistą turtą;
 • Skolininkas mirė;
 • Pradėta skolininko ar turto savininko bankroto procedūra;
 • Įkeisto turto draudimo sutartis nutraukta prieš terminą;
 • Įkeisto turto vertė sumažėjo dėl skolininko kaltės.
į viršų ↑

Ar gali skolininkas pats parduoti nekilnojamąjį turtą ir išvengti bylinėjimosi?

Kai skola išieškoma priverstinai

 • Kreditorius neprivalo laukti, kol skolininkas pats parduos būstą, nebent jau būtų susitarta su potencialiu pirkėju.
 • Teismas dažniausiai yra nukentėjusiojo, šiuo atveju, kreditoriaus – banko – pusėje ir būstas bus areštuotas ir parduotas, net jei skolininkas neturi kitos gyvenamosios vietos.
 • Teismo sprendimu skolininkas privalės grąžinti likusią paskolos dalį su palūkanomis, delspinigius ir padengti teismo išlaidas.
į viršų ↑

Nekilnojamasis turtas parduotas už mažesnę kainą ir gautų lėšų nepakanka paskolai padengti

Tokia rizika egzistuoja. Teismas nustato pradinę parduodamo būsto kainą, kuri atitinka 80 procentų rinkos kainos. Jei būstas nenuperkamas, antrosiose varžytinėse kaina sumažinama iki 68 procentų rinkos vertės. Jei būstas nenuperkamas, paskolos davėjas pasiima būstą už 60 procentų rinkos kainos ir ši suma išskaičiuojama  skolininko skolos.

Jei būstas parduotas už sumą didesnę  nei skolininko skola, skirtumas išmokamas skolininkui.

Jei pardavus būstą paskola lieka nepadengta, bankas vis tiek bandys atgauti likusią skolą.

į viršų ↑

Nekilnojamojo turto pardavimas

Įkeisto turto pardavimas vyksta keliais etapais.

 1. Bylos nagrinėjimas teisme.

Tol. kol priimamas galutinis sprendimas paprastai įvyksta keli posėdžiai.

 1. Bylos perdavimas antstoliams.

Įsigaliojus teismo sprendimui, kreditorius perduoda vykdomąjį dokumentą antstoliams. Antstolis paskiria terminą skolai sumokėti. Nesumokėjus skolos antstoliai pradeda vykdyti teismo nutartį.

 1. Skolos išieškojimas.

Antstoliai bando nurašyti skolą iš skolininko banko sąskaitų. Padengus skolą, turto pardavimas atšaukiamas.

 1. Nekilnojamojo turto pardavimas varžytinėse.

Jei sąskaitoje nepakanka lėšų, būstas parduodamas varžytinėse.

 1. Būstas atitenka bankui.

Jei būstas nenuperkamas, jis pereina kreditoriaus nuosavybėn.

Tol, kol būstas nepradedamas pardavinėti varžytinėse, skolininkas gali padengti visą skolą ir tada turtas taps jo nuosavybe.

į viršų ↑

Dažniausiai kylantys klausimai

 • Ar skolininkas gali dalyvauti varžytinėse?

Skolininkas dalyvauti ir nupirkti savo būstą varžytinėse negali. Varžytinėse negali dalyvauti nei jis, nei jo šeimos nariai, tačiau galima padengti skolą iki tol, kol turtas dar nėra parduodamas.

Jei būstas neparduodamas nei per pirmąsias, nei per antrąsias varžytines, jis pereina banko nuosavybėn.  Bandyti nupirkti jį iš banko galima, tačiau bankas turi teisę nustatyti savo kainą arba visai neparduoti.

 • Kas atsitinka, jei vienas iš sutuoktinių nemoka savo įmoko dalies?

Ar įmanoma padalinti įkeistą būstą, jei vienas iš sutuoktinių moka savo įmokų dalį, o kitas – ne?

Jei bankas laiku negauna paskolos įmokų, jis pareikalauja parduoti visą įkeistą nekilnojamąjį turtą.

 • Ar galima pačiam parduoti įkeistą būstą, grąžinti dalį paskolos ir nusipirkti kitą, pigesnį, būstą?

Įkeistame būste galima gyventi, tačiau parduoti jį galima tik gavus kreditoriaus sutikimą.

Jei sutartyje yra punktas, kad būstą galima parduoti, tai tiesiogiai nurodyta, kad gauti pinigai bus pervedami bankui paskolai grąžinti. Skolininkas gali gauti tik būsto kainos ir likusios grąžinti sumos skirtumą.

 • Kokiu atveju skolininkas iškeldinamas iš įkeisto būsto?

Būstas parduodamas net ir tokiu atveju, jei jame yra gyvenama. Paprastai ne antstolis, nei varžytinių organizatoriai būsto neapžiūri gyvai, o pirkėjai taip pat nemato realios būsto būklės, nes jiems pateikiama tik preliminari informacija: būsto adresas, plotas bei išplanavimas.

Jei skolininkas ir toliau gyvena jau nupirktame būste, naujasis savininkas kreipiasi į teismą su ieškiniu, kad buvusiems savininkams būtų atimta teisė naudotis turtu. Jei net įsiteisėjus teismo sprendimui gyventojai nesutinka išsikelti, naujasis savininkas kreipiasi į antstolius ir šie iškeldina gyventojus.

 • Ar iš būsto iškeldinami vaikai ir asmenys su negalia?

Jei paskolos gavėjas nemoka įmokų, kreditorius parduoda įkeistą turtą ir iškeldina visus gyventojus.

Vaikai iškeldinami kartu su tėvais.

į viršų ↑

Kaip elgtis, kad nebūtų prarastas  įkeistas turtas

Laikinai netekus pajamų leidžiama imti „kredito atostogas“.

Pablogėjus finansinei situacijai, galima kreiptis į kreditorių su prašymu peržiūrėti paskolos sąlygas: pakeisti įmokos dydį, mokėjimo datas, pailginti grąžinimo periodą.

Kartais tikslinga kreiptis į kitą kreditorių ir refinansuoti paskolą.

Visų svarbiausia, reikia vengti delsti ar visai nustoti mokėti įmokas, nes tokiu atveju tikrai galima prarasti su hipoteka įsigytą būstą.

Svetainės turinio ir projektų vadovas

Pasidalinkite savo patirtimi su kitais skaitytojais :).

Palikite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Finanpa” yra nepriklausomas internetinis šaltinis, kuriame palyginami internetinių paskolų pasiūlymai, P2P investavimo ir skolinimo platformų tarifai, suteikiama supaprastinta, nešališka informaciją apie jų teikiamas sąlygas ir paslaugas, tam kad galėtumėte lengviau priimti svarbius finansinius sprendimus.

Atsakomybės apribojimas: visa puslapyje pateikiama informacija, vertinimai ir palyginimai yra subjektyvi ją analizavusių asmenų bei buvusių ar esamų klientų nuomonė. Mes galime pateikti rekomendacijas, tačiau neprisiimame jokios atsakomybės ir negarantuojame, jog Jūs ar kiti vartotojai, kurie ateityje naudosis apžvelgtų įmonių paslaugomis, imdami paskolą ar investuodami, susidurs su analogiškomis situacijomis ar turės tokią pat patirtį.

“Finanpa” svetainėje pateikti logotipai ir kiti prekių ženklai yra atitinkamų prekių ženklų savininkų nuosavybė. Informacija, pateikta finanpa.com, skirta tik švietimo tikslais. Mes neteikiame finansinių paslaugų. Prieš priimdami finansinius sprendimus, kreipkitės į licencijuotą finansų specialistą. Šioje svetainėje gali būti partnerių ar trečiųjų šalių nuorodų, kurios padeda palaikyti ir prižiūrėti šios svetainės veiklą ir Jums nieko nekainuoja.

© 2016-2021 finanpa.com. Visos teisės saugomos. – Privatumo politikaApie musKontaktaiReklama

Finanpa
Logo