Kai pradėjus ar plečiant verslą trumpam laikui prireikia įrengimų ar transporto, verslininkui paprasčiau ir pigiau juos išsinuomoti, tačiau jei brangios įrangos reikės nuolat, be abejo, geriau turėti savo net jei jai įsigyti nepakanka lėšų ir tenka imti paskolą. Štai tada verta pagalvoti apie lizingą arba, kitaip tariant, išperkamąją nuomą.
Tokiu atveju verslininkas turėtų kreiptis į įmonę, kuri nupirks reikalingą transportą, įrangą ar nekilnojamąjį turtą ir išnuomos jį verslininkui, tai yra klientui, tam tikram sutartyje nurodytam laikui. Pasibaigus laikotarpiui klientas objektą grąžins arba galės nusipirkti. Įmonė, teikianti tokią paslaugą vadinama lizingine įmone, o paslauga vadinama lizingu arba veiklos nuoma.
Taigi klientui lizingas – ir nuoma, ir kredito pakaitalas, o ir sąlygos įsigyti lizingu daug lankstesnės nei gauti paskolą.
Kam tinka lizingas
Lizingas labiausiai tinka individualių įmonių savininkams ir juridiniams asmenims, kurių verslui plėtoti reikia specialios įrangos, transporto priemonės ar patalpų.
Lizingo sutartį gali sudaryti ir fiziniai asmenys, pavyzdžiui, įsigyti automobilį. Tokiu atveju verta pasidomėti ne tik autolizingą suteikiančių įmonių pasiūlymais, bet ir banko kredito sąlygomis. Gali būti, kad kartais imti paskolą labiau apsimoka.
Lizingu negalima įsigyti žemės ir valstybei priklausančių objektų.
Lengvatinis lizingas
Smulkus ir vidutinis verslas gali pasinaudoti lengvatinėmis paskolomis pagal naują priemonę „atviras kreditų fondas 2“. Ši finansinė priemonė sudaro palankias sąlygas gauti finansavimą paskolos arba finansinės nuomos (lizingo) forma.
O gal verčiau imti paskolą?
Ne visada. Gauti vartotojo paskolą nėra lengva: sutartyje reikia nurodyti kokiam tikslui imama paskola ir kaip bus naudojamos paskolintos lėšos. Jei pinigai bus iššvaistyti ne pagal paskirtį, bankas gali pareikalauti nutraukti sutartį ir grąžinti visus paskolintus pinigus.
Naudojantis lizingu nuosavybę įsigyti daug paprasčiau: ir sutarties sudarymo sąlygos ne tokios griežtos, ir įmokų mokėjimo grafikas, ir laikotarpio trukmės parinkimas daug lankstesnis. Užuot vykdžius sudėtingas paskolos sąlygas, lizingu daug paprasčiau įsigyti negyvenamas patalpas.
Ir tai dar ne visi lizingo privalumai.
Lizingo privalumai
Palyginus su paskola, finansinės nuomos pranašumai būtų tokie:
- Nereikia mokėti užstato. Užstatu šiuo atveju tampa įsigyjamas nekilnojamasis turtas, įrengimai, transporto priemonė.
- Sutaupysite, nes mokėsite mažesnį pelno mokestį. Nuo pelno, tai yra pajamų ir išlaidų skirtumo, reikia mokėti mokesčius. Įsigijus lizingu, lizingo įmokos ir įrengimų nusidėvėjimas buhalterijos dokumentuose bus traktuojami kaip išlaidos.
- Nuosavybę įgysite pigiau. Lizingo įmonės dažnai perka didmeninėmis kainomis, tad iš jų perpirkdami transportą ar įrengimus sumokėsite mažiau nei pasiėmę vartojimo paskolą ir pirkdami patys.
- Neteks sukti galvos dėl įrengimų pristatymo ir montavimo darbų. Lizingo įmonė šiuos rūpesčius užsikraus ant savo pečių. Ypač tai pravartu perkant įrangą iš užsienio: reikalingais dokumentais ir pristatymu pasirūpins lizingo įmonė.
Lizingo sutartis
Įsigijimas lizingu nėra sudėtinga procedūra. Greičiausiai prireiks tokių žemiau išvardintų dokumentų.
- Paraiška. Joje nurodoma kokią transporto priemonę, įrenginį ar nekilnojamą turtą norite įsigyti; techninės objekto charakteristikos; pageidaujama galutinė kaina ir pardavėjo, jei tokį turite išsirinkę, rekvizitai.
- Jūsų įmonės paskutiniojo ketvirčio arba metų buhalterinė ataskaita.
- Reikalingų dokumentų notaro patvirtintos kopijos.
- Verslo planas.
Lizingo įmonė įvertins jūsų įmonės mokumą ir persiųs paraišką pardavėjui.
Nuomojama nuosavybe galėsite naudotis tik tada, kai su lizingo įmone bus sudaryta sutartis ir sumokėtas pradinis įnašas.
Į ką atkreipti dėmesį prieš pasirašant sutartį
Svarbiausiais ir pagrindinis dokumentas – sutartis. Taip pat pasirašomi draudimo, garantijos ir atsakomybės dokumentai. Svarbiausi dalykai, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį:
- Kokie reikalavimai keliami įrenginio ar transporto priemonės kokybei, komplektacijai ir koks numatytasis perdavimo jums terminas;
- Aptarkite, kokios sąlygos bus laikomos sutarties pažeidimo sąlygomis (tai yra, kokiu atveju lizingo įmonė gali nutraukti sutartį ir atsiimti nuosavybę);
- Jei nuosavybę ketinate išpirkti, aptarkite, koks nusidėvėjimo laipsnis bus priimtinas, nes įrenginys pasibaigus sutarčiai turi būti veikiantis ir nesudėvėtas;
- Išsiaiškinkite draudimo sąlygas.
Pasirašius sutartį su lizingo įmone, jums turi būti perduoti šie dokumentai:
- Lizingo sutartis;
- Pirkimo iš pardavėjo ir pardavimo lizingo įmonei dokumentai;
- Lizingo įmonės nuosavybės priėmimo ir perdavimo jums dokumentai;
- Priedas prie pirkimo pardavimo sutarties. Jame nurodoma objekto pavadinimas, komplektacija ir techninės charakteristikos;
- Techninis pasas.
Pasirašius sutartį lizingo įmonė privalo:
- Priduoti surašytos sutarties duomenis į VĮ Registrų centrą;
- Perduoti jūsų nuosavybės objektą tokiame stovyje, koks yra nurodytas sutartyje;
- Perduoti nuosavybės dokumentus.
Kaip mokamos lizingo įmokos
Lizingo mokėjimas sudeda iš kelių pakopų:
- Pradinis įnašas (dažniausiai 20 – 30 procentų tikrosios objekto vertės);
- Reguliarios išmokos (mėnesinės arba mokamos kartą per ketvirtį);
- Nuosavybės išpirkimas.
Paskutinis punktas vykdomas tik tuo atveju, jei norite objektą įsigyti. Galutinė suma priklausys nuo sutartyje paminėtų sąlygų, tad prieš pasirašant sutartį sąlygas reikia atidžiai išsinagrinėti.
Reguliarios įmokos gali būti:
- Anuitetas- skola ir palūkanos mokamos tam tikra nustatyta suma per visą sutarties laikotarpį;
- Regresinis mokėjimo būdas – pirmaisiais mėnesiais mokamos didesnės įmokos, o vėliau mažesnės.
Kas atsitinka, kai laiku nesumokamos įmokos arba negrąžinama nuosavybė
Jei nemokėsite išmokų, lizingo įmonė nutrauks sutartį ir atsiims nuosavybę, taip pat reikės atlyginti įrangos išmontavimo ir transporto išlaidas.
Remiantis įstatymuose numatyta tvarka, du kartus iš eilės nesumokėjus išmokų, lizingo įmonė įgyja teisę nurašyti skolą nuo banko sąskaitos, iš kurios mokate lizingo įmokas. Ginčyti tokį veiksmą ( pinigų nuo sąskaitos nurašymą) galima tik teismo keliu.
Laiku negrąžinus nuosavybės teks mokėti sutartyje įvardinto dydžio baudą.
Lizingas turi ir daugiau iš pirmo žvilgsnio nepastebimų trūkumų.
Lizingo rizikos
Net ir laiku sumokėjus įmokas, galima sulaukti netikėtų nemalonumų:
- Nuosavybės konfiskacija
Kai kurios lizingo įmonės gali konfiskuoti nuosavybę, net jei įmokos mokamos laiku. Taip gali atsitikti, jei nebus laikomasi kitų svarbių sutartyje numatytų sąlygų. Pavyzdžiui, transporto priemone išvažiuojate į kitą šalį, nors sutartyje nurodyta, kad naudositės tik Lietuvoje, arba nesilaikote eksploatacijos nurodymų ir įranga pernelyg greitai dėvisi arba genda.
- Atsisakymas leisti išpirkti nuosavybę
Net jei sutartyje nurodyta, kad objektą nupirksite, lizingo įmonė gali atsisakyti perduoti jums nuosavybės teises.
- Nuosavo turto praradimas
Kartais lizingo įstaiga įmonei ar paprastam vartotojui kaip lizingą duoda paskolą, o užstatu paima skolininko automobilį arba nekilnojamąjį turtą. Pavojus slypi tame, kad uždelsus mokėti įmokas, galima prarasti mašiną arba butą. Tokia skolinimo schema vadinama grįžtamuoju lizingu.
Grįžtamasis lizingas
Paprasto lizingo atveju lizingo įmonė iš savų arba skolintų lėšų įsigyja turtą, o po to perduoda – išnuomoja- naudotojui. Jei verslininkas iškilus finansiniams sunkumams negali mokėti įmokų, jis grąžina objektą arba apleidžia nuomojamas patalpas.
Grįžtamojo lizingo situacija kitokia: jūs parduodate savo nuosavybę lizingo įmonei ir tuo pačiu sudarote lizingo sutartį. Tada gaunate didelę pinigų sumą ir toliau naudojatės ta pačia transporto priemone ar nekilnojamu turtu, tačiau mokate nuomą. Pasibaigus terminui, nuosavybę galima išpirkti.
Kaip išsirinkti lizingo įmonę
- Išsirinkite įmonę, kuri tęsia tokią veiklą jau daugelį metų;
- Atidžiai perskaitykite atsiliepimus apie jus sudominusias įmones;
- Galite pasiteirauti, ar lizingo įmonė sutiktų jums pateikti savo įmonės buhalterinę ataskaitą. Joje pamatytumėte iš kur gaunami pinigai. Įmonė, kuri gauna lėšų iš kelių šaltinių – patikimesnė.
- Rinkitės lizingo įmonę, kuri specializuojasi jums reikalingame sektoriuje, pavyzdžiui, parduoda automobilius.
- Paklauskite lizingo įmonės atstovo, su kokiomis įmonėmis, stambaus ar smulkaus verslo, jie dažniau bendradarbiauja. Galbūt įmonė linkusi bendrauti su specifiniais vartotojais, tokiu atveju rinkitės tokią įmonę, kuri turi patirties susijusios su jūsų verslo tematika.
Atmintinė
Išsirinkite patikimą lizingo įmonę.
Perskaitykite atsiliepimus, pakalbėkite su kitais jų klientais.
Atidžiai perskaitykite sutartį
Prieš pasirašydami sutartį, išnagrinėkite visus punktus: įmokų dydį ir mokėjimo grafiką, išpirkimo ir grąžinimo sąlygas, palūkanų dydį ir kokios numatomos baudos dėl laiku nesumokėtų įmokų ar laiku negrąžinto objekto.
Laikykitės sutartyje nurodytų sąlygų
Atidžiai susipažinkite su lizingo įmonės keliamais reikalavimais.
Nenukrypkite nuo įmokų mokėjimo grafiko
Du kartus praleidus mokėjimus, lizingo įmonė gali nutraukti sutartį.
Nepažeidžiant nuostatų lizingas gali tapti gera verslo investicija – nauji įrengimai, transportas ar patalpos ne tik atsipirks, bet ir suteiks galimybę uždirbti.