12 Patarimų: Kaip vesti buhalterinę apskaitą

Valdyti verslą ir mėgautis jo sėkme – malonu, bet tuo pačiu ir sudėtinga. Smulkaus verslo savininko gyvenimo dienotvarkė įtempta – darbas veja darbą, tad vieniems verslininkams buhalterinė apskaita kartais lieka paskutinėje vietoje, o kitiems tai yra  tikrų tikriausias siaubas ir pati nemaloniausia verslo dalis. Deja, aplaidžiai vedama apskaita gali iššaukti ir nemažų finansinių problemų,  o tvarkingai  –  gali padėti verslui augti ir klestėti.  Smulkaus verslininko, dirbančio pagal individualios veiklos pažymą ar verslo liudijimą buhalterinė apskaita yra itin  paprasta – tereikia vesti pajamų ir išlaidų žurnalą.

1. Atskira ir tik verslui skirta banko sąskaita

Atskirkite savo asmenines ir verslo  pajamas bei išlaidas. Pradėję verslą visų pirmiausia atsidarykite naują,  vien verslui skirtą  banko sąskaitą. Taip ne tik išvengsite sumaišties pildydami išlaidų ir pajamų žurnalo skiltis, bet ir be vargo užpildysite metinę pajamų deklaraciją. Neatskyrus sąskaitų galima susidaryti klaidingą įspūdį, jog uždirbate daugiau nei išleidžiate ir, pasibaigus metams,  deklaruodami pajamas, susigriebsite, kad neturite sukaupto kapitalo mokesčiams sumokėti. Ta pati taisyklė galioja visiems: ir smulkaus,  ir stambaus verslo atstovams  –  verslo pajamos, tuo labiau apyvarta, nėra skirta asmeninėms pramogoms.

2. Tikslūs ir tvarkingi įrašai

Kai kuriems žmonėms truputis netvarkos visai nerėžia akies, kiti yra ypatingi pedantai ir net negali susikaupti ir dirbti, jei jų darbo stalas netvarkingas.  Tačiau pildant  išlaidų ir pajamų lenteles pedantiškumas ypač praverstų – tikslūs ir tvarkingi įrašai  sutaupys  jėgų ir nervų, nes neteks gaišti laiko ieškant vieno ar kito įvykio užfiksavimo.

3. Mokesčių mokėjimo terminai

Laiku sumokėti mokesčiai leis išvengti streso bei dėl vėlavimo pradėtų skaičiuoti delspinigių. Pavyzdžiui, kasmėnesiniams mokesčiams sumokėti paskirkite tam tikrą mėnesio dieną – tebūnie tai  priminimas darbo kalendoriuje ar išmaniajame telefone. Taip pat laiku užpildykite metinę mokesčių deklaraciją.

4. Kvitų ir sąskaitų-faktūrų saugojimas

Saugokite visus su verslu susijusių išlaidų įrodymus: pirkimo  kvitus bei sąskaitas-faktūras.  Jei, tarkime vykdydami individualią veiklą, pajamų deklaracijoje išlaidoms priskirsite ne 30 procentų nuo pajamų,  visos išlaidos verslui turės būti pagrįstos pirkimo (įsigijimo) dokumentais.

5. Tam tikra „atidėta“ suma, skirta metiniams mokesčiams sumokėti

Kartais mokėtina metinė mokesčių suma gali šokiruoti, tad turėkite tai omenyje ir nuo kiekvienos įplaukos tiesiog „atidėkite“ tam tikrą dalį būsimiems mokesčiams.

6. Sąskaitų-faktūrų išrašymas

Klientams išduodamas sąskaitas-faktūras pildykite tiksliai ir tvarkingai. Sąskaitoje pateikiama konkreti informacija:  parduota suma ar paslauga bei jos kaina.  Tai dokumentas, pagal kurį klientas atsiskaito.

Išrašę ir pateikę sąskaitą klientui, jos netaisykite ir nekurkite kelių tos pačios sąskaitos versijų.

12 Patarimų: Kaip vesti buhalterine apskaitą?

 

7. Mokestinė prievolė (mokestinė pareiga)

Mokesčio įstatymo pagrindu, pradėjus verslą, atsiranda mokesčių mokėtojo pareiga teisingai apmokėti mokesčius, laiku sumokėti mokesčius bei su juo susijusias sumas į biudžetą ir vykdyti pareigas, susijusias su mokesčių apskaičiavimu ir sumokėjimu.  Šios mokestinės prievolės turinys, jos atsiradimo, vykdymo ir pasibaigimo tvarka ir pagrindai aiškiai apibrėžti Lietuvos Respublikos teisės aktuose.

8. Vėluojantys klientų mokėjimai ir neapgalvotos išlaidos

Tarkime, už kelių dienų turite sumokėti mokesčius, norite įsigyti prekių ir tikitės gauti kliento apmokėjimą.  Ką tokiu atveju daro dauguma pradedančiųjų verslininkų? Jie, greitu laiku tikėdamiesi įmokų, įsigyja prekes ir, klientui laiku nesumokėjus, patys nebeturi pinigų mokesčiams sumokėti.   Todėl atsiminkite, kad visų pirmiausia – mokestiniai įsipareigojimai ir tik tada galima investuoti į verslo plėtrą ar patirti išlaidas. Štai todėl svarbu tinkamai vesti buhalterinę apskaitą – kad laiku pastebėtume pradelstus klientų mokėjimus ar savo pačių bereikalingas išlaidas. Kartą per savaitę peržvelkite skolininkų sąrašus ir išsiųskite jiems priminimą – dažnai to užtenka, kad kliento buhalterija sureaguotų ir atliktų mokėjimą.

9. Pelno (nuostolių) ataskaitos

Vos pažvelgus į pelno (nuostolio) ataskaitas verslo finansinė būklė tampa aiški kaip ant delno. Į verslo ataskaitą surašomos visos pajamos ir išlaidos. Pildydami verslo ataskaitą įrašykite ir neapmokėtas grynųjų pinigų operacijas, įtraukite pirkinius, kuriuos įsigijote išsimokėtinai arba konsignacijos pagrindais, verslo paskolą ir įmokas, įrašykite prekių grąžinimus, nuolaidas ar bet kokius kitus kainos už prekes ar paslaugas sumažinimus. Taip pat pajamas, kai mokėjimai buvo atlikti kredito kortelėmis ir grynaisiais.

10. Profesionalo pagalba

Kai kurie apskaitos darbai atrodo visiškai nereikšmingi: padaryti įrašus, išrašyti ir atspausdinti sąskaitas, sekti bankų išrašus ir pan. Tačiau kasdien atidėliodami smulkius darbus, per savaitę ar dvi sukaupsite tiek, kad darbo bus visai dienai.  Jei buhalterija ir skaičiai jums  ypač nemaloni verslo dalis, šią naštą galite perkelti ant profesionalo pečių. Galimas daiktas, kad buhalteris apsiims tvarkyti jūsų apskaitą tik kelias valandas per savaitę ar net mėnesį: tvarkingai sugrupuos pajamas bei išlaidas, pastebės nemokius klientus, suformuos ataskaitas, sumokės mokesčius ir netgi padės strategiškai planuoti.

11. Buhalterinė apskaitos programa

Šiais laikas programų sukurta beveik kiekvienam gyvenimo atvejui, tad nenuostabu, kad yra ir daugybė mokamų ir nemokamų buhalterinės apskaitos programų, kurių pagalba galite tvarkingai surašyti visas įplaukas, išlaidas bei mokesčius. Programa naudotis nesudėtinga ir tai gerokai supaprastins jūsų, kaip verslininko, gyvenimą. Programine apskaitos programa galite naudoti patys arba ja naudosis samdomas buhalteris. Apskaitos programa gali būti susieta su banko sąskaita ar kredito kortele: ji automatiškai suskirstys išlaidas bei pajamas į kategorijas, leis sukurti bei apmokėti sąskaitas-faktūras ir generuos ataskaitas.

Nuolat atnaujinamos pagal pasikeitusius įstatymus, nedarančios žmogiškų klaidų ir nepraleidžiančios informacijos apie pasikeitusius mokesčius buhalterinės programos neleis palikti grubių klaidų ir buhalterinė apskaita bus tvarkinga.

12. Buhalterinės apskaitos įmonė

Smulkaus verslo atstovus nuo buhalterinės programos įsigijimo atbaido nemaža jų kaina, tačiau nereikia nuleisti rankų – viena iš išeičių yra sudaryti sutartį su buhalterinės apskaitos įmone. Tai leis nemažai sutaupyti, nes nereiks pirkti buhalterinės programos ar išlaikyti buhalterio darbo vietos.

Laikykitės šių patarimų ir tvarkinga buhalterija bus jūsų sėkmingo verslo garantas.

Svetainės turinio ir projektų vadovas

1 komentaras
  1. Labai naudingas straipsnis! Ir išties, nereikia bijoti sudaryti sutarties su buhalterines paslaugas teikiančia įmone, kartais tai leidžia daug sutaupyti. Svarbu įsivertinti, kiek ir kokių paslaugų reikia.

Palikite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Finanpa” yra nepriklausomas internetinis šaltinis, kuriame palyginami internetinių paskolų pasiūlymai, P2P investavimo ir skolinimo platformų tarifai, suteikiama supaprastinta, nešališka informaciją apie jų teikiamas sąlygas ir paslaugas, tam kad galėtumėte lengviau priimti svarbius finansinius sprendimus.

Atsakomybės apribojimas: visa puslapyje pateikiama informacija, vertinimai ir palyginimai yra subjektyvi ją analizavusių asmenų bei buvusių ar esamų klientų nuomonė. Mes galime pateikti rekomendacijas, tačiau neprisiimame jokios atsakomybės ir negarantuojame, jog Jūs ar kiti vartotojai, kurie ateityje naudosis apžvelgtų įmonių paslaugomis, imdami paskolą ar investuodami, susidurs su analogiškomis situacijomis ar turės tokią pat patirtį.

“Finanpa” svetainėje pateikti logotipai ir kiti prekių ženklai yra atitinkamų prekių ženklų savininkų nuosavybė. Informacija, pateikta finanpa.com, skirta tik švietimo tikslais. Mes neteikiame finansinių paslaugų. Prieš priimdami finansinius sprendimus, kreipkitės į licencijuotą finansų specialistą. Šioje svetainėje gali būti partnerių ar trečiųjų šalių nuorodų, kurios padeda palaikyti ir prižiūrėti šios svetainės veiklą ir Jums nieko nekainuoja.

© 2016-2021 finanpa.com. Visos teisės saugomos. – Privatumo politikaApie musKontaktaiReklama

Finanpa
Logo