5 Patarimai: Kaip planuoti savo biudžetą?

Asmeninio biudžeto planavimas yra vienas iš geriausių būdų, norint susitvarkyti savo finansus ir išlikti organizuotam. Kai kuriems žmonėms tai padaryti yra pakankamai sudėtinga, todėl siūlome 5 praktiškus patarimus, padėsiančius susiplanuoti biudžetą.

1. Apskaičiuokite visas savo išlaidas

Pirmasis žingsnis, kurį reikia atlikti, norint susiplanuoti savo biudžetą, tai yra apskaičiuoti, kam išleidžiate savo pinigus. Tai padaryti galite išsaugodami pirkimo kvitus arba, jei apsipirkinėjate banko kortele, peržiūrėti banko išrašus. Kadangi kai kurios išlaidos yra periodiškos (pvz. paskolos įmokos ar komunalinės išlaidos), geriausią vaizdą susidarysite, jeigu stebėsite 6 ar daugiau mėnesių išlaidas. Svarbiausia šiame žingsnyje yra susikurti realistišką planą visada pridedant kokią nors sumą nenumatytoms išlaidoms. Jei kiekvieną mėnesį išlaidos ženkliai skiriasi, paprasčiausiai išveskite tų mėnesių vidurkį, kad gautumėte apytikrius parodymus.

2. Suskaičiuokite visas gaunamas pajamas

Prieš planuojant biudžetą taip pat svarbu žinoti, kiek tiksliai pinigų uždirbate kiekvieną mėnesį. Jei tvarkote savo finansus vienas ir dirbate viename darbe, pajamų skaičiavimas nereikalingas, kadangi jas sudaro tik atlyginimas, kurį gaunate kiekvieną mėnesį. Tačiau jei biudžetą planuojate kartu su antrąja puse, dirbate per kelis darbus ar užsiimate papildoma veikla (pvz. nuomojate būstą ar dirbate kaip laisvai samdomas darbuotojas laisvu laiku), tuomet reikia visas gaunamas pajamas susumuoti ir žinosite, kokias mėnesines finansines įplaukas gaunate.

3. Susiraskite jums tinkamą išlaidų skirstymo metodą

Kai jau žinosite, kam ir kiek šiuo metu išleidžiate pinigų, bei kiek jų uždirbate, galite pradėti galvoti apie tai, kaip juos toliau norite tvarkyti. Kadangi yra nemažai skirtingų išlaidų skirstymo būdų, turinčių tie pliusų tiek minusų, aptarsime du populiariausius metodus:

  • 50/30/20 biudžeto sudarymo metodas: tai yra pats paprasčiausias, dažniausiai naudojamas ir lengviausiai suprantamas metodas. Naudojantis šiuo būdu, visos finansinės įplaukos yra paskirstomos į tris pagrindines kategorijas: 50% visų pajamų skiriama kasdieniams poreikiams (maistas, paskolos, komunaliniai mokesčiai ir t. t.), 30% skiriama nebūtiniems, tačiau norimiems dalykams (pvz. pramogos, kelionės ar šventės) ir likę 20% yra pervedama į taupomąją sąskaitą arba į kitą jūsų naudojamą taupymo būdą. Žinoma, kiekvienas procentus gali pasiskirstyti pagal asmeninius norus ir poreikius, tačiau šis yra populiariausias.
  • Voko metodas: šis metodas tinka per daug išlaidiems žmonėms. Viso metodo esmė yra ta, kad gavus atlyginimą ar kitas pajamas į banko sąskaitą, iš karto nusiimti grynus pinigus ir juos išskirstyti į skirtingus vokelius (kiek skiriate sąskaitoms, kiek maistui ir t. t.) ir naudoti tik tuos pinigus. Jei tam tikrame voke pinigai pasibaigia, prieš pasibaigiant mėnesiui, galite arba pasiskolinti iš kito voko, ir grąžinti kitą mėnesį, arba laukti kito atlyginimo. Tačiau dabar pinigų nusiiminėti iš banko sąskaitos nebūtina, kadangi yra programų, padedančių sukurti voko metodą naudojant banko kortelę.

4. Sekite visas savo išlaidas

Pasirinkus jums labiausiai tinkamą metodą, sekantis žingsnis yra sekti, kam ir kiek išleidžiate pinigų. Tai taip pat galite padaryti keliais skirtingais būdais. Vienas iš jų yra „Excel“ dokumentas, kuriame po kiekvieno pinigų išleidimo užfiksuosite kam ir kiek išleidote. Taip su laiku galėsite pamatyti, kam daugiausiai išleidžiate ir kur galite pasitempti. Kitas būdas yra finansų tvarkymo programėlės mobiliajame telefone naudojimas. Šios programėlės dažniausiai yra nemokamos ir pasiekiamos visiems, o jų naudojimas yra netgi paprastesnis ir greitesnis, nei pildant „Excel“ dokumentą savarankiškai. Dar vienas, šiais laikais gerokai mažiau populiarus būdas, pildyti išlaidų žurnalą raštu. Šis būdas yra reikalaujantis kiek daugiau laiko, tačiau yra toks pat paprastas, kaip prieš tai minėtieji. Tik sekdami savo visas išlaidas matysite, kaip jums sekasi finansų tvarkymas ir žinosite, ar telpate į savo nusistatytus pinigų leidimo rėmus ar reikia šiek tiek pasitempti ir atsisakyti tam tikrų dalykų.

5. Sekite savo progresą

Kadangi biudžeto sudarymas ir sekimas yra ilgalaikis procesas, yra rekomenduojama (bent jau iš pradžių) jį tikrinti ir stebėti kiekvieną savaitę. Toks dažnas tikrinimas jums leis sekti, kaip jums sekasi ir prireikus koreguoti savo biudžetą. Kai jau būsite gerokai įgudę savo finansų tvarkyme, biudžeto tikrinimą galima padaryti kas dvi savaites, o vėliau ir kas mėnesį. Tačiau svarbu nepamiršti, kad kiekvienas nukrypimas turi įtakos jūsų biudžetui ateityje.

Arminas Orantas

Arminas Orantas

Svetainės turinio ir projektų vadovas ir finansų skuriaus redaktorius.

Mums būtų įdomu sužinoti ir Jūsų nuomonę

Palikite atsiliepimą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Finanpa” yra nepriklausomas internetinis šaltinis, kuriame palyginami internetinių paskolų pasiūlymai, P2P investavimo ir skolinimo platformų tarifai, suteikiama supaprastinta, nešališka informaciją apie jų teikiamas sąlygas ir paslaugas, tam kad galėtumėte lengviau priimti svarbius finansinius sprendimus.

Atsakomybės apribojimas: visa puslapyje pateikiama informacija, vertinimai ir palyginimai yra subjektyvi ją analizavusių asmenų bei buvusių ar esamų klientų nuomonė. Mes galime pateikti rekomendacijas, tačiau neprisiimame jokios atsakomybės ir negarantuojame, jog Jūs ar kiti vartotojai, kurie ateityje naudosis apžvelgtų įmonių paslaugomis, imdami paskolą ar investuodami, susidurs su analogiškomis situacijomis ar turės tokią pat patirtį.

“Finanpa” svetainėje pateikti logotipai ir kiti prekių ženklai yra atitinkamų prekių ženklų savininkų nuosavybė. Informacija, pateikta finanpa.com, skirta tik švietimo tikslais. Mes neteikiame finansinių paslaugų. Prieš priimdami finansinius sprendimus, kreipkitės į licencijuotą finansų specialistą. Šioje svetainėje gali būti partnerių ar trečiųjų šalių nuorodų, kurios padeda palaikyti ir prižiūrėti šios svetainės veiklą ir Jums nieko nekainuoja.

© 2016-2023 finanpa.com. Visos teisės saugomos. – Privatumo politikaApie musKontaktaiReklama

Finanpa
Logo