Asmeninis finansinis planas: kaip svajones paversti realybe?

Finansinis planas reikalingas ne tam, kad mažiau išlaidautumėte ir be atodairos taupytumėte, o tam, kad pinigai būtų išleidžiami protingai, t. y., nors išlaidų stulpelyje už galutinio brūkšnio puikuosis toks pat skaičius, tačiau įsigysite tik tai, kas jums iš tikrųjų reikalinga.

Kelionės, naujas automobilis, namų remontas – ir visa tai tik asmeninio finansinio plano dėka.

Nuo ko pradėti?

Visų pirmiausia, konkretizuokite savo svajones ir norus. Įvertinkite, kokia konkreti suma to noro įgyvendinimui yra reikalinga. Pavyzdžiui, jauna šeima laukia šeimos pagausėjimo ir pagalvoja, kad būtų neblogai šiuo metu turimą mažą automobilį pakeisti erdvesniu ir patogesniu. Kol kas tai tik nekonkretus noras, o finansinis planas svajonę paverstų tikslu. Duotu atveju tai atrodytų taip:

 • Visų pirmiausia įvardinamos svarbiausias naujojo automobilio charakteristikas: erdvesnis, ekonomiškesnis,
 • Išsirenkami kelis reikmes atitinkantys modeliai,
 • Apžvelgiamos jų rinkos kainos ir,jei reikia, lizingo pasiūlymai.
 • Apskaičiuojama, kokią sumą ir per kiek laiko, tarkime iki kūdikio gimimo, reikia sukaupti, kad būtų galima įsigyti automobilį.

Dabar automobilio įsigijimas tampa ne svajone, o konkrečiai suformuotu tikslu. Lygiai taip pat reikia planuoti, jei norite, kad taptų realybe, ir kitus norus.

Nustatykite prioritetus

Žinoma, tokia jau žmogaus prigimtis, norisi visko ir iškart. Tarkime, svajojate ne tik apie naują mašiną, bet ir apie namų remontą, o tuo pačiu būtų neblogai ne tik perdažyti sienas,bet ir įsigyti naują sofą. Ir televizorių.O atšilus orams norėtųsi nulėkti prie jūros. Tačiau sudėliojus prioritetus, paaiškės, kad atostogauti geriau vėlų rudenį ar anksti pavasarį, kai kelionės kainuoja mažiau; namų remontą, jei pavyzdžiui,namuose yra mažų vaikų, galima atidėti vėlesniam laikui; sofą įmanoma atnaujinti, o naujas televizorius visiškai nebūtinas pirkinys.

Biudžeto įvertinimas

 1. Apžvelkite savo pajamas ir išlaidas, ir pagalvokite, kokią sumą per mėnesį galėtumėte atidėti taupymui.
 2. Trūkstamą, suskaičiuotą anksčiau paminėtu būdu, pinigų sumą padalinkite iš mėnesių iki numatytos datos, skaičiaus.
 3. Liko tik palyginti gautus skaičius ir įvertinti, pakanka lėšų tikslui įgyvendinti, ar ne.

Išorinio finansavimo šaltiniai

Tikėtina, kad visiems tikslams įgyvendinti turimų lėšų nepakaks. Tokiu atveju verta pagalvoti apie paskolą arba kreditą.

Prieš paimant paskolą ar greitąjį kreditą reikia atidžiai susipažinti su visomis suteikimo sąlygomis, kokios bus:

 • Palūkanos,
 • Aptarnavimo mokesčiai.
 • Draudimas ir pan.

Jei nuspręsite imti paskolą, įvertinkite, kad, sumokėjus išmokas, liktų pinigų ir būtinosioms pragyvenimo išlaidoms. Ekonomikos ekspertai rekomenduoja,kad kreditų išmokoms neturėtumėte skirti daugiau nei trečdalio savo gaunamų pajamų.

Jei trūksta pinigų, skolintis ne visada geriausiai išeitis, tad visų pirmiausia pagalvokite, gal yra būdų papildomai užsidirbti ir „apkarpyti“ išlaidas.

Jei visgi ryžotės pasiimti paskolą, ji taip pat įtraukiama į finansinį planą: kaip papildomas pinigų šaltinis ir kaip kasmėnesinės išmokos.

Pagrindiniai finansinio plano sudarymo žingsniai

Norint sudaryti veiksmingą finansinį planą reikia:

 1. Suformuoti finansinius tikslus – aiškiai, tiksliai, sąžiningai. Įvardijami konkretūs skaičiai ir konkretūs terminai.
 2. Išdėstyti tikslus pagal svarbą – nepagailėkite laiko ir gerai apmąstykite prioritetus.
 3. Rasti optimaliausius papildomų lėšų įsigijimo būdus.
 4. Vesti išlaidų ir pajamų žurnalą.

Ir dar vienas patarimas: prieš įrašydami ką nors į planuotų pirkinių skiltį, kelias dienas pagalvokite, ar tikrai jums to daikto ar paslaugos reikia.

Sėkmės laidas

Sudaryti asmeninį finansinį planą – tai tik pusė darbo. Visų svarbiausiai, ir, be abejo, sunkiausia – jo laikytis. Kiekviena diena kupina pagundų, tačiau kiekvienas emocijos išprovokuotas ar impulsyvus pirkinys per žingsnelį atitolins mus nuo svajonės išsipildymo.

Finansinis planas turi atsispindėti kiekvienoje išlaidų žurnalo skiltyje. Nustatykite tikslias pinigų sumas, kurias skirsite maistui, transportui, komunaliniams mokesčiams ir kitoms būtinosioms išlaidoms, ir neperženkite numatyto limito.

Iš pradžių, kol nesate įgudę, ir plano laikytis tiksliai nepavyksta, galimas daiktas jį reikia pakoreguoti – dar labiau sumažinti nereikalingas išlaidas ir, svarbiausiai, atsispirti pagundai pasinaudoti santaupomis nenumatytiems dalykams įsigyti.

Visas išlaidas ir pajamas į žurnalą surašyti reikia kasdien, žinoma, nebūtina tai rašyti ranka – galima naudotis išmaniosiomis programėlėmis.

Finansinio tikslo nustatymas

Pavyzdžiui, jūs kaupiate lėšas senatvei, tačiau dabar, kai iki pensinio amžiaus likę 20 – 30 metų, o šeimoje auga trys vaikai, jums daug aktualiau įsigyti erdvesnį automobilį,. Tokiomis aplinkybėmis anksčiau sudarytą finansinį planą galima pakoreguoti: senatvei atidėti mažesnes nei anksčiau buvote numatę sumas; automobilio įsigijimui pasiimti paskolą ir pan.

Tikslų prioritetus teks įvertinti ne kartą, tačiau plane aiškiai matysite kokiam tikslui atidėti lėšų reikia be jokių išlygų, o ko galima atsisakyti. Finansinis planas padės taupyti net tada, kai netikėtai ištiks finansiniai sunkumai, ir tada, kai pajamos padidės.

Atsargos juodai dienai

Jei iki šiol apie tai nesukote galvos, į savo planą įtraukite dar vieną labai svarbų tikslą, pavadinkime jį „atsargomis juodai dienai“. Tai tam tikra pinigų suma, kurią galėtumėte pasinaudoti ekstremaliu atveju. Tokiam tikslui banke galima atsidaryti atskirą terminuotą sąskaitą. Pasak ekonomikos specialistų, skaitine išraiška ši suma turėtų būti lygi bent 3 mėnesių visų šeimos pajamų dydžio sumai.

Draudimas

Pagalvokite ir apie draudimą. Apdrauskite brangų turtą ir pamąstykite apie sveikatos bei gyvybės draudimą, ypač, jei šeimoje yra tik vienas dirbantis asmuo.

Biudžeto analizė

To vieno karto, kai įvertinote pajamas ir išlaidas sudarinėdami finansinį planą, be abejo, nepakaks. Laikui bėgant kai kurios išlaidos sumažės, bet atsiras kitų. Pavyzdžiui, jei įsigysite augintinį, jo priežiūrai ir išlaikymui taip pat reikės skirti tam tikrą pinigų sumą.

Sudarius finansinį planą, kaip ir minėjome, būtina vesti pajamų – išlaidų žurnalą. Būtent jo duomenys parodys, kokios yra vidutinės mėnesio išlaidos.

Ką daryti, kad santaupų „nesuėstų“ infliacija?

Kad santaupos nenuvertėtų, jas reikia investuoti ir jūsų finansiniame plane atsiras dar viena eilutė, kurioje surašysite iš investicijų gautas pajamas. Arba, kad infliacijos poveikis būtų kuo mažesnis, nedidelėmis sumomis išskaidytas santaupas laikykite kaupiamosiose skirtingų bankų sąskaitose.

Išorinio finansavimo šaltiniai

Kartais santaupų nepakanka, o finansinį tikslą pasitaikius gerai progai galima būtų realizuoti greitai ir už gerą kainą. Tokiu atveju tikrai verta pasiimti paskolą arba kreditą.

Karjera ir investavimas į save

Pagalvokite, ar tikėtina, kad ateityje dirbdami pagal savo profesiją uždirbsite dar daugiau? Jei ne, tai reiškia, kad jūsų atlyginimas, vertinant iš ateities perspektyvos, tik mažėja, nes jį veikia infliacija. Tobulėkite ir tobulinkitės. Galbūt keiskite darbą ar profesiją. Bet kokiu atveju investuokite į save – kaupkite žinias ir patirtį.

Finansinio plano koregavimas

Finansinis planas – kintantis dalykas. Gyvenimas nestovi vietoje, tikslai keičiasi ir strategijos tikslui pasiekti taip pat keisis.

Ką reikia žinoti ir įvertinti sudarant asmeninį finansinį planą:

 • Nustatykite realius tikslus ir terminus. Protingai įvertinkite savo finansines galimybes. Jei, laikui bėgant, pajamos didės ir tikslai pakis, visada galėsite planą pakoreguoti.
 • Neatidėkite pernelyg didelių sumų savo gerovės sąskaita. Labai griežta finansinė kontrolė vieną gražią dieną gali jūsų norus paversti į šipulius, paprasčiau tariant nebeliks nei noro, nei jėgų taupyti.
 • Labai didelio masto tikslus laiko atžvilgiu suskaidykite į mažesnius etapus.
 • Įvertinkite infliacijos lygį ir pasirinkite finansinius sprendimus, kurie leistų infliacijos padarinių išvengti ar bent sumažint jos poveikį.
 • Išlaidas suplanuokite iškart, vos gavus pajamas – atlyginimą, premiją, piniginę dovaną – taip laikytis plano bus kur kas lengviau.
 • Kiekvienąkart, įsigydami stambų pirkinį ar prisiimdami finansinius įsipareigojimus, blaiviai įvertinkite savo finansinę padėtį.
 • Nuolat pasitikrinkite kaip sekasi laikytis sudaryto plano ir atsiminkite, kad tik valia, ryžtas ir savidrausmė padės pasiekti savo gyvenimo svajonių išsipildymo.

Svetainės turinio ir projektų vadovas

Pasidalinkite savo patirtimi su kitais skaitytojais :).

Palikite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Finanpa” yra nepriklausomas internetinis šaltinis, kuriame palyginami internetinių paskolų pasiūlymai, P2P investavimo ir skolinimo platformų tarifai, suteikiama supaprastinta, nešališka informaciją apie jų teikiamas sąlygas ir paslaugas, tam kad galėtumėte lengviau priimti svarbius finansinius sprendimus.

Atsakomybės apribojimas: visa puslapyje pateikiama informacija, vertinimai ir palyginimai yra subjektyvi ją analizavusių asmenų bei buvusių ar esamų klientų nuomonė. Mes galime pateikti rekomendacijas, tačiau neprisiimame jokios atsakomybės ir negarantuojame, jog Jūs ar kiti vartotojai, kurie ateityje naudosis apžvelgtų įmonių paslaugomis, imdami paskolą ar investuodami, susidurs su analogiškomis situacijomis ar turės tokią pat patirtį.

“Finanpa” svetainėje pateikti logotipai ir kiti prekių ženklai yra atitinkamų prekių ženklų savininkų nuosavybė. Informacija, pateikta finanpa.com, skirta tik švietimo tikslais. Mes neteikiame finansinių paslaugų. Prieš priimdami finansinius sprendimus, kreipkitės į licencijuotą finansų specialistą. Šioje svetainėje gali būti partnerių ar trečiųjų šalių nuorodų, kurios padeda palaikyti ir prižiūrėti šios svetainės veiklą ir Jums nieko nekainuoja.

© 2016-2021 finanpa.com. Visos teisės saugomos. – Privatumo politikaApie musKontaktaiReklama

Finanpa
Logo